top of page

Kahve Tarihindeki Üretim Rekabeti

Dünya çapında yaygın şekilde tüketilmeye başlanan kahvenin, sadece Arap yarımadasında üretilmesi talebi karşılamaya yetmiyordu. Kahve tarihi süreçlerinin en ilginç dönemlerinden biri de, yeni üretim alanlarına sahip olabilmek için verilen mücadelelerdir.


17.yüzyılın ikinci yarısında kahve tohumları elde eden Hollandalılar, bu tohumları Hindistan’da yetiştirmeye çalışmış ve başarısız olmuşlardı. Daha sonra günümüzde Endonezya toprakları içinde yer alan Java adasında yapılan ekim çalışmaları başarıya ulaştı.


1714 tarihinde Amsterdam valisi, Fransız Kralı 14.Louis’e hediye olarak küçük bir kahve bitkisi armağan etti. Kral, bitkinin Paris’teki Royal Botanik Bahçesi’ne dikilmesini emretti. 1723 yılında Fransız donanmasından Gabriel de Clieu tarafından bitkiden alınan tohum, oldukça zorlu bir yolculuğun ardından Fransız sömürgesindeki Martinique’e ulaştı. Karayiplerdeki adaya dikilen tohum, 50 yıl içerisinde adada toplam 18 milyon kahve ağacı yetiştirilmesini sağladı. Gabriel de Clieu tarafından Martinique’e getirilen bu tohum; aynı zamanda Karayiplerde ve Güney ve Orta Amerika’da yetiştirilen tüm kahve ağaçlarının da atasıdır.


Brezilya kahvesinin de kahve tarihi içerisinde özel bir yeri vardır. Fransız kralı tarafından kahve çekirdeği almak için Fransız Guyanası’na gönderilen Francisco de Mello Palheta, tüm çabalarına rağmen başarısız olur. Bölge halkı kahve çekirdeklerini ve dolayısıyla da ticari gelirlerini paylaşmak istemez. Guyana valisinin eşi ise Francisco de Mello Palheta’nın dış görünüşünden ve çekiciliğinden çok etkilenir. Ayrılırken Palheta’ya sunduğu büyük bir buket çiçeğin içine kahve çekirdeklerini gizler ve bu sayede milyar dolarlık kahve endüstrisi start almış olur.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Коментарі


bottom of page