top of page

Kahve Hasatı Nasıl Olur?

Tek Tek Toplama

Olgunlaşmış kahve meyvelerini işçiler tek tek elleriyle toplarlar. Tek tek toplama, kahve ağacına zarar vermez. Yüksek kaliteli kahveler için tek tek toplama yöntemi en etkili yöntemdir. İdeal koşullarda toplayanlar sadece hasata hazır kirazları seçip ve olgunlaşmamış meyveleri daha sonra toplanmak üzere ağaçta bırakırlar. Sadece olgun kahve meyveleri toplandığı için kahvenin kalitesi yüksek olur.


Ancak rekabet nedeniyle üreticilerin, toplayıcıları sadece olgun meyveleri toplama konusunda teşvik etmeleri bazen zor olabilmektedir. Toplayıcılara topladıkları meyvenin kilosuna göre ödeme yapıldığı için işçilerin olgunlaşmamış meyveleri de ek ağırlık olarak sepete koydukları görülmektedir.

El ile sıyırma

Olgunlaşmış kahve meyvelerinin daldan el ile sıyrılarak toplandığı yöntemdir. Bu yöntem kahve ağacına belli ölçüde zarar verebilir. Sıyırmada olgun meyveler ezilebilir. Olgun ve tam olgunlaşmamış kahve meyveleri karıştığı için kahvenin kalitesi düşük olur ve farklılıklar görülür.


Makineyle sıyırma, kahveye etkileri

Olgunlaşmış kahve meyveleri dallardan makineyle sıyrılır. Bu yöntem kahve ağacına çok zarar verir. Makine olgun meyveleri tam olgunlaşmamış meyvelerle birlikte sıyırdığı için ürün karışır, farklılıklar görülür. Olgun meyvelerde ezilmeler olur, kahvenin kalitesi düşer.


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page